دومین دوره مسابقه کیدکد شریف

شیوه نامه مسابقات هوش مالی

مهارتهای هوش مالی و کسب و کار از مهم ترین مباحثی است که همه افراد باید آنرا فراگرفته. چه بخواهند برای خود کسب و کاری داشته باشند و چه بخواهند در شرکت یا مجموعه ای فعالیت کنند یادگیری این مهارتها دیگر یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است.این مهارتها به دانش آموزان یاد میدهد تا هرچه ایده خلاقانه ای دارند و یا محصولی را تولید کرده اند بتوانند تبدیل به یک کسب و کار کنند و ایجاد کارآفرینی کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع مرکز نوآوری شریف شرایطی را محیا کرده است که همه دانش آموزان علاقه مند و مستعد  که اهداف بزرگی برای خود دارند و میخواهند از همین سنین کودکی و نوجوانی برای خود درآمد زایی داشته باشند را شناسایی،آموزش و رشد داده  و با سرمایه گذاری اصولی در مسیری کاملا علمی در جهت رسیدن به اهدافشان هدایت کنند.

این سابقه امسال با این هدف برگزار میشود که علاوه بر کشف استعداد ها و سرمایه گذاری بر روی ایده های خلاقانه دانش آموزان  آنها را برای مسابقات لیگ های جهانی در زمینه هوش مالی و مدیریت کسب و کار آماده کنیم تا این نوجوانان بتوانند در عرصه بین المللی هم فعالیت های خود را به نمایش بگذارند و استعدادهای خودشان را نمایش بدهند. مسابقات هوش مالی در اولین دوره از برگزاری خود با موضوع شغل آینده من، دانش آموزان مستعد و خلاق را گرد هم می آورد تا برای ایده ها و خلاقیت هایی که دارند با یکدیگر به رقابت بپردازند.

در این محتوا شما با نحوه شرکت در مسابقه و فعالیت های آن آشنا میشوید. امید است که بتوانیم با حضور شما عزیزان این مسابقات را در سطح جهانی و رقابتی جذاب برگزار کنیم.

در انتهای این مسابقات به  رسم یادبود و جهت ارتقاء انگیزه فعالیت های علمی و پژوهشی دانش آموزان لوح تقدیر، بورسیه تحصیلی و جوایز ارزنده ای به رسم یادبود خدمتشان تقدیم خواهد شد.

قوانین و شرایط شرکت در مسابقه:

 •       مسابقه هوش مالی و مدیریت کسب و کار در یک لیگ علمی (نوآوری در کسب و کار ) برگزار میشود. دانش آموزان در مقطع ابتدایی و متوسطه اول و متوسطه دوم میتوانند در این مسابقه شرکت کرده و با یکدیگر به رقابت بپردازند.
 •       مسابقه هوش مالی و کسب و کار در یک لیگ با موضوع نوآوری در کسب و کار  برگزار خواهد شد.

قوانین برگزاری مسابقه:

 • دانش آموزان ابتدا طرح های خود را به کمیته برگزاری ارسال میکنند ، هیئت داوران از بین طرح ها 10 طرح برتر را انتخاب کرده .در مرحله دوم و در روز مسابقه از طرح های برگزیده دعوت میشود تا ایده های کسب و کاری خود را ارائه داده و از آن دفاع کنند
 • مرحله اول ارسال طرح کاملا مجازی و مرحله دوم و داوری نهایی به صورت حضوری در محل دانشگاه شریف می باشد.
 • دانش آموزان برای دفاع از ایده های خود یک بیزینس پلن یا بیزینس مدل بنویسند( فرمت بیزینس مدل توسط کمیته برگزاری برای شما ارسال میگردد.)
 • برای شرکت در این مسابقه علمی دانش آموزان ابتدا باید فرمت ( فایل ) مورد نظر طرح کسب و کار را دریافت کرده و بر اساس این فایل طرح کسب و کار خود را که شامل بخش های مختلف و مهم یک کسب و کار است پَر کنند و بعد از برررسی نهایی ، آن را به دبیرخانه مسابقه جهت بررسی و تایید صلاحیت ارسال کنند.
 • بعد از بررسی طرح های ارسالی، منتخبین این طرح ها با توجه به شاخص های تعریف شده توسط هیئت داوران انتخاب شده و در روز مسابقه طرح های خود را در مقابل هئیت داوران ارائه خواهند داد.
 • بدیهی است که این طرح ها باید خلاقانه، نوآورانه و سود ده بوده و به دور از هر گونه کپی برداری باشد و نمونه داخلی نداشته باشد.
 • این طرح ها میتواند از نمونه های موفق خارجی که اجرا شده و تاثیرگذار بوده الگوبرداری کرده باشند.
 • و در نهایت در روز اختتامیه بعد از بررسی طرح های ارسالی دانش آموزان و ارزیابی هیئت داوران برندگان این دوره از مسابقه علمی نوآوری در کسب وکار بورسیه تحصیلی شده و جوایز ارزنده را دریافت خواهند کرد.
 • مهلت ارسال پروپوزال اولیه طرح کسب و کار: تا تاریخ 27 بهمن ماه به دبیرخانه مسابقات ارسال گردد.

نحوه ارزیابی طرح های ارسالی:

 • تمامی طرح ها توسط کمیته برگزاری مسابقات و تیم داوری دانشگاه شریف ارزیابی میشود.
 • دانش آموزان طرح های خود را با توجه به فرمت ارائه شده توسط تیم داوری ( در قابل یک طرح کسب و کار) طراحی و به دبیرخانه ارائه کرده
 • هر دانش آموز مجاز است فقط یک طرح کسب و کار را با فرمت گفته شده به هیئت داوران معرفی و ارسال کند.

امتیازها از 100 در نظر گرفته میشود و شاخص هایی که باعث کسب امتیازات بیشتر در ارائه دانش آموزان خواهد شد به شرح ذیل میباشد:

شاخص های کسب امتیاز
امتیاز
فن بیان، نحوه ارتباط با داوران
20 امتیاز
نحوه ارائه و بیان مساله و چرایی تولید محصول/خدمت
15 امتیاز
نوع پوشش و آرایستگی 5 امتیاز
اعتماد به نفس بالا و روحیه انتقاد پذیری
10 امتیاز
پاسخ های مرتبط و دقیق به پرسش های هیئت داوران
10 امتیاز
قابلیت اجرا شدن طرح در فضای واقعی بازار
15 امتیاز
مدیریت زمان داشتن و داشتن سرعت عمل
5 امتیاز
خلاقیت در طراحی و اجرای پروژه ارسالی ( نیاز سنجی بازار )
10 امتیاز
نحوه ارئه و استفاده از ابزارهایی مانند ( پاورپوینت و انیمیشین و فیلم … )
10 امتیاز

دانش آموزانی که بتوانند نکات بالا با دقت رعایت کنند و امتیازات بیشتری را کسب کنند جزو برندگان مسابقه خواهند بود.

خطاهای مسابقه علمی:

 • طرحهای ارسالی و ارائه شده نباید کپی برداری از برند یا کسب و کاری دیگر باشد ( الگو برداری مجاز است )
 • چنانچه مزیت رقابتی و نوآوری در طرح تان نباشد از مراحل ارزیابی خط خواهد خورد
 • هر دانش آموز موظف به ارائه فقط یک طرح و کار میباشد.
 • اگر تمامی بخش های پروپوزال ارسالی که در قالب فرمت ارائه طرح مسابقات است و از طرف کمیته برگزاری برای دانش آموزان ارسال میشود ناقص باشد از مرحله ارزیابی مسابقه حذف خواهد شد. تمامی قسمت ها ( حتی به صورت کاملا مختصر ) باید پر شده و بی پاسخ باقی نماند.
 • طرح ارئه شده باید بتواند یک مشکل را شناسایی کرده و دغدغه ای را از مردم جامعه برطرف کرده باشد
 • طرح کسب و کار باید بتواند با حداقل بودجه ها برای راه اندازی اجرا گردد
 • دانش آموز باید بتواند با دلایل و مستندات علمی طرح خود را در مقابل هیئت داوران ارائه و از آن دفاع  کند.
 • چنانچه طرح های ارسالی با شرایط فعلی بازار ایران همخوانی نداشته و قابلیت اجرایی نداشته باشد از مرحله ارزیابی حذف خواهد شد.

مدت زمان ارائه طرح های علمی:

هر دانش آموز پس از تایید طرح ها و ارزیابی های انجام شده در روز مسابقه 10 دقیقه فرصت دارد تا از طرح خود دفاع کند، دلایل قانع کننده داشته و سوالات هیئت داوران را پاسخ دهد. بدیهی است اگر بنا به طولانی بودن موضوع ارائه، زمان دانش آموز تمام شود در هر مرحله که باشد، ارائه طرح متوقف خواهد شد و امتیازهای بخش مربوطه را کسب نخواهد کرد.

چنانچه در هر کدام از بخش های طرح ارائه شده مشکلی وجود داشته باشد کارشناسان ما قبل از پایان زمان مقرر اصلی جهت رفع آن با شما تماس خواهند گرفت.

دانش آموز موظف است جهت پیگیری های بعد از ثبت نام و مراحل اجرای مسابقه تا  زمان اجرای مسابقه در دسترس باشد.

امیدواریم در این دوره از مسابقات شاهد  رشد و توسعه شما عزیزان باشیم و لحظات بسیار پر هیجان و جذابی را در کنار شما و خانواده های بزرگوارتان تجربه کنیم .